Araba sürmek çoğu insan için keyif vericidir. Ancak sürücülerin zaman zaman yaşadıkları ufak aksaklıklar can sıkıcı olabilir. Bu yazıda aracınız için belki de bazılarını duymadığınız faydalı ipuçlarını derledik. 
 
1- Çizikler İçin Tırnak Ojesi İşinize Yarar
Aracınızdaki küçük çizikler için oje kullanabilirsiniz. Çiziğin üzerine otomobilinizin rengine uygun bir tırnak ojesi ile kapatın. Oje kuruduğunda eskisinden çok daha iyi olacak ve uzaktan fark edilmez hale gelecektir. 
 
2- Camdaki Çatlakları Giderme Yöntemi
Ön camda oluşan çatlak çok önemli görülmese de zamanla büyür. Bunu engellemek için yine tırnak ojesi işinize yarayacaktır. Çatlak bölgeye birkaç kat süreceğiniz şeffaf oje küçük çatlaklarını büyümesine engelleyecektir. 
 
3- Sıcak Havada Isınan Direksiyon Simidi İçin Önlemler
Güneşli ve sıcak havalarda aracınızda bindiğinizde aşırı ısınan direksiyon simidi sorun yaratır. Böyle havalarda aracınızı park ederken direksiyonu 180 derece çevirmeyi deneyin. Böylece direksiyon simidinin üst kısmı gölgede kalacak ve ısınmayacaktır. 
 
4- Güneşten Kurtulmak İçin Öneriler
Güneşe karşı araba kullanmak deneyimli sürücüler için bile zorlayıcı olabilir. Bu durumlarda ince akrilik levhalar İşinize yarar. Bunun için hep özel olarak satılan akrilik güneşlikler de ultraviyole ışınlarını süzerek gözlerinizi korur.
 
5- Araç Tutmasına Çözüm
Özellikle uzun yolculuklar bazı insanların mide ve sindirim sistemlerinde rahatsızlık verici olabilir. Eğer bunun için ilaç kullanmak istemezseniz dilinizin altına koyacağınız bir defne yaprağı sizi rahatlatacaktır. 
 
6- Gözlük Tutucu
Aracınızda gözlüğüzü koyacak yer bulamıyorsanız tek bir mandalla sorunu çözebilirsiniz. Güneşliye tutturacağınız mandal son derece işlevsel bir tutucu görevi görür. 
 
7- Araç Kullanırken Uyumayın
Sürüş sırasında uykunuzun geldiğini hissederseniz dilinizin altına koyacağınız limon parçası hızlı bir şekilde kendinize gelmenizi sağlar. Ancak böyle durumlarda asıl yapmanız gereken uygun bir yerde mola verip dinlenmek ya da sürücü değiştirmektir. 
 
8- Tenis topu 
Kapalı garajınız varsa ve aracınızı duvara en yakın şekilde park etmek isterseniz bir tenis topu size yardımcı olacaktır. Duvara en yakın noktaya hesaplayarak burada aracın camına diyecek şekilde bir tenis topu sarkıtın. Böylece hiç riske girmeden aracınızı kusursuz şekilde fark edebilirsiniz.
 
9- Yağ Kalitesini Kontrol Etmek
Motor yağınızın kalitesini kontrol etmek için beş on dakika motoru çalıştırdıktan sonra kontağı kapatın ve motor yağınızdan birkaç damla alarak bir kağıda damlatın. Yaklaşık 2 saat kurumasını bekleyin. Kağıtta kalan iz homojen bir şekilde ise yağınızın iyi durumda olduğunu gösterir. Merkezi koyu çevresi açık renkte işte yağınızı değiştirme zamanı gelmiş demektir. 
 
10- Benzinin Kalitesini Kontrol Etmek 
Yine bir beyaz kağıdın üzerine kullandığınız benzinden birkaç damla koyun. Buharlaşmasını bekledikten sonra kağıt tamamen beyaz görünüyorsa bu yakınınızın kaliteli olduğunu gösterir. Eğer yakıt yağlı bir kısım kalmışsa benzin içinde gaz yağı olduğu anlamına gelir.
 
11- Aracı Havalandırmak İçin Yöntem
Aracınızda zaman zaman oluşabilecek kötü kokuları ya da sigara dumanını hızlı bir şekilde dışarı atmak için çok kolay bir yöntem var. Ön kapılardan birini veya camı açın. Ardında karşı taraftaki kapıyı birkaç kez açıp kapatın. Bu yöntem kötü kokuları hızla dışarı attığı gibi yaz günlerinde araç içini serinletmenize de yardımcı olur. 
 
12- Kış Günü Donmuş Kapılara Çare
Soğuk bir kış sabahı otomobilinizin kapısını açmaya yeltendiniz ancak kilitli olduğu için bunu yapamıyorsunuz. Bu durumda bir antibakteriyel jel işinize yarayacaktır. Bu jeli kilide sürün. Kilit içindeki buz kütlesi kısa süre içinde jelle beraber eriyip gidecektir. 
 
13- Buzlu Araç Camlarını Çözmek
Aynı şekilde kış günlerinde sabahları camlarda oluşan buzdan kurtulmak için kazımaya çalışmak zahmetli bir iştir. Bunun yerine 200 ml suyla 600 ml alkollü karıştırın ve içine bir damla bulaşık deterjanı koyun. Bu karışımı cama püskürttüğünüzde buzlarının hemen eridiğini görürsünüz. 
 
14- Koltuk Arkaları 
Arka tarafta bulunan çocuk koltuğunda size eşlik eden bir çocuğunuz varsa ön koltuğun sırt tarafı ayak izleriyle dolabilir. Bu durumda ön koltukların arka taraflarını koruyucuyla kaplayabilir, ceplerini sıkça kullandığımız eşyalar için kullanabilir.
 
15- Far Temizliği Yapmak
Sıradan bir diş macunu zamanla kirlenen ve kötü görünen farlarınız için pahalı temizleme ürünleri kadar etkili bir yöntemdir. Eski bir diş fırçası yada bez üzerine diş macununu sıkın ve kuvvetli bir şekilde farları ovalayın. Suyla yıkadıktan sonra farlarınızın temizlendiğini göreceksiniz.

Yorumlar ()

+ Yorum Yaz

Not: Yazılan yorumların sorumluluğu yazan kişiye aittir. Yazılan yorumlardan dolayı sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.