Eğer hastalığın nedeni besinle alınan demirin yetersiz olmasıysa, genelde demir II sülfatı, ferröz (iki değerli demir) glükonat ya da demir amino asit kelatı (gevşek yapı gösteren kimyasal bileşiği bir metalle birleştirmek) NaFaEDTA ile alınacak demir takviyeleri genellikle anemiyi yok edecektir.
 
Son araştırmalar demir replasman tedavisinin,en azından demir eksikliği olan yaşlılarda ,günlük saf demir alınımının 15mg'ı kadar olabileceğini belirtmektedir.130 anemi hastasında yapılan bir deney ortalama 100mg'lık demirle, takviye uygulanırken demir sayımında %98'lik bir artış göstermiştir.
 
Çoğu test,demir takviyesinin bakteriyel enfeksiyonun yaygın olduğu alanlardaki bulaşıcı morbiditelere(hastalıklar) bağlı rahatsızlıklarda artışa neden olabildiğini göstermiştir.Örneğin,demir bakımınından zengin yiyecekler yiyen çocukların enteropathojen dökülmesi(bir tür bakteri) ve diyare (ishal) oranlarında artış olduğu ortaya çıkmıştır.
 
Demir eksikliği,bakteri gelişmesi için elverişsiz bir çevre yaratarak enfeksiyona karşı koruma yapmaktadır.Yine de,demir eksikliği patojenik(hastalığa neden olan) hastalıkların neden olduğu enfeksiyonları azaltabilirken,diğer viral ya da bakteri enfeksiyonlarındaki direncin azalmasına da yol açmaktadır.Bunlara örnek olaral Salmonella typhimurium(bir türk bakteri) ya da Entamoeba histolytica (bir tür bağırsak paraziti) verilebilmektedir.Genel olarak,şu sonuca varılabilir ki demir takviyesi pek çok bulaşıcı hastalığa yatkın olan bir ortamdaki bireyler için hem yararlı hem zararlı olabilmektedir.

Bağlantılı Bilgiler:

Yorumlar ()

+ Yorum Yaz

Not: Yazılan yorumların sorumluluğu yazan kişiye aittir. Yazılan yorumlardan dolayı sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.