Unutulmaması gereken en önemli şey, format atmadan önce bilgisayarımızdaki verileri mutlaka ama mutlaka bir başka harddisk veya CD ye aktarıp yedeklemektir. Çünkü format işlemi yapıldıktan sonra bilgisayarınızdaki tüm bilgiler silinecektir.

Öncelikle bilgisayarın işletim sistemine bakılır. Ram, işlemci, ekran kartı, hafızası, çekirdek sayısı, HDD (Hard-disk data) ve ses kartına bakılır. Bu sürücülerin özelliklerine bakılarak önce bilgisayar test programına sokulur. Bu test bilgisayardaki virüsleri temizleme, disk, işlemci, ekran karı, grafik vs. hızlarını test etmek için kullanılır. Örn: SuperPi işlemcilerin düzgün çalıştığını kontrol etkemk için kullanılır.

Bilgisayar testten sonra format işlemine sokulur. Format atmak için önce Windows CD'si ya da daha uzmanca USB (Normal - UEFI) veya HDD takara işleme başlanır. Reset düğmesine basarak bilgisayar yeniden başlatılması sağlanır. Bilgisayar açılmadan önce Bios ekranı için gerekli tuşlara basmalıyız. Bios ekranı geldiği zaman ERFI destekli sistem ise UEFI den fotmat atılır.

UEFI: Tek başına bir işletim sistemi sayılabilir. Bios'tan daha gelişmiş bir sistem olup tıpkı bir işletim sistemi gibi boş alana ihtiyaç duyar. Bunuda OnBoard Flash bellek sayesinde sağlar. Kısacası bu özellik bilgisayarın daha hızlı uykuya sokup uykudan rahatça çıkarabilme, hızlıca sistemin açılıp kapanmasını sağlama ve normal bir USB veya HDD Card ile hızlı format gibi işlemleri rahatça yapmamıza olanak sağlıyor.

Format ekranı geldikten sonra Windows'u kur seçeneğini tıklıyoruz. Lisans sözleşmesini okuyup kabul ettikten sonra gelişmiş seçeneğini seçip diskleri sıfırlıyoruz. İleri düğmesine tıklayıp formatın bitmesini bekliyoruz. Format işlemi bittikten sonra bilgisayarın dil seçeneğini seçip kişisel bilgilere giriyoruz. Windows masaüstü ekranı geldikten sonra ilk olarak Windows'u etkinleştiriyoruz.

Daha sonra Microsoft Net Firework 4 (En güncel sürüm Microsoft'un sitesinde mevcuttur.) kuruyoruz. Sırada bilgisayarın anakart üzerindeki arabilimlerini yürüten ve veri akışını sağlayan işlemciyi yani chipset'ini yüklüyoruz. Sonra grafik ortam hızlandırıcı sürücüsünü yüklüyoruz. Genellikle ekran kartları NVIDIA, AMD ve paylaşımlı ekran kartları kullanılır. Paaylaşımlı ekran kartları RAM üzerinden kullanır. örn: 2GB paylaşımlı ekran kartı diyorsa 6GB RAM olan bilgisayarımızın 2 GB lık kısmı grafik taşıyıcısına aktarılır. harici ekran kartı ise RAM üzerinden veri akışı sağlamayıp, kendi üzerinde bulunan hafızadan kullanarak daha fazla performans sağlar. 

Sırada DirectX uygulaması var. Bu uygulama DLL uzantılıdır. DirectX En güncel sürümü için tıklayınız. DirectX, Windows'da bulunan, yazılımın öncelikli olarak ve özellikle de oyunların doğrudan video ve ses donanımınızla çalışmasını sağlayan bir bileşen kümesidir.  DirectX'i kullanan oyunlar genel anlamda multimedya deneyiminizi artıran ve donanımınızda yerleşik olarak bulunan multimedya hızlandırıcı özelliklerini daha verimli şekilde kullanabilir.  

Sonraki yüklememiz gereken program winrar. yani sıkıştırma programı. bu program sayesinde dosyalarınızı yedeklerken sıkıştırarak HDD üzerinde alan açabilirsiniz.

K-Lite Codec Pack programını da yüklememiz gerekenler arasında. CD-DVD video disklerin oynatma aracıdır.

Microsoft Office programı olmazsa olmazlardan. Belgelerimizi düzenleme, sunum hazırlama, mail gönderme, matematiksel veri tutma gibi işlemlerimizi bu program sayesinde yapıyoruz.

Adobe Reader programını da yüklüyoruz. PDF formatındaki dökümanlarımızı görüntüleme ve hazırlama programıdır.

Sırada bilgi işlem platformu JAVA var.

Google Chrome programı ile web sayfalarını daha hızlı bir şekilde gezinmemizi yarayan en çok kullanıcılan web tarayıcılarındandır.

Daha sonra kullanıcının işine yarayabilecek diğer programları da yükleyip format işlemini bitiyoruz.

Ufuk EMECAN

Yorumlar ()

+ Yorum Yaz

Not: Yazılan yorumların sorumluluğu yazan kişiye aittir. Yazılan yorumlardan dolayı sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.