İHA Nedir?

İnsansız hava aracı (IHA) gene adıyla Drone, uzaktan kumanda edilen bir tür uçaktır. İHA'lar iki sınıfa ayrılır. İlki uzaktan kumandayla uçan diğeri ise kendiliğinden belirli bir uçuş planı üzerinden otomatik olarak hareket edebilen uçaklardır. Keşif amacıyla üretilen İHA'lar günümüzde bir çok saldırı görevinde de kullanılmaktadır. İHA'lar bunun yanında son zamanlarda yangın söndürmek amacıyla da kullanılmaktadır. Bu araçlar genellikle savaş uçakları için zor ve tehlikeli görevlerde kullanılır.

Türkiye'de üretilen BAYRAKTAR Taktik İHA - BAYKAR

Türkiye'de İHA ihtiyacını karşılamak için 2008 yılında İsrail'den taktik kategorisinde 3 adet insansız hava aracı (Heron) istedi. Bu araçlara 15 milyon dolar ödendi. Terörle mücadele için Batman ilinde konumlandırılan Heron'ların üçü de düştü. Daha sonra İsrail'den 10 adet daha Heron alındı. Ancak bunlardan da 5'inin motoru arızalı olduğu tespit edildi. 2 Heron tamamen devre dışı kalırken, diğerleri de bakım için İsrail'e geri gönderildi. Bunun gibi bir çok nedenden dolayı Türki'ye kendi İHA'sını yapma kararı almış ve bir çok başarılı örneklere imza atmıştır. 

Heron (İsrail)

SİHA Nedir?

SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı), İHA'ların silahlandırılmış halidir. Son zamanlarda siyaseti meşgul eden SİHA'lar sivilleri vuruyor açıklamaları yapıldı. Televizyonlarda bir çok siyasetçi tarafından konuşuldu.

Peki Türkiye İHA'ları ve SİHA'ları ne amaçla kullanıyor? 

Mehmetçik hava araçları olmadan önce teröristleri karadan arayarak bulmaya çalışıyordu. İHA ve SİHA'lar sayesinde artık teröristler havadan tespit edilip karadan nokta atışı operasyonlar düzenlenerek etkisiz hale getiriliyor. 

SİHA'dan Neden Korkuyorlar?

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) son dönemlerde terörle mücadeleye yeni bir boyut kazandırdı. Karadan ve F16 savaş uçaklarıyla havadan düzenlenen operasyonlara İHA ve SİHA'lar da katılmaya başladı. Bu sayede son dönemde etkili operasyonlara imza atıldı. Özellikle Fırat Kalkanı ve Afrin operasyonlarında İHA ve SİHA'lar aktif rol oynadı. Bu gelişme Kandil'de sıkıntı yarattı. SİHA'ların etkisi PKK liderlerinden Murat KARAYILAN'ın telsiz konuşmalarına yansıdı.Güvenlik birimlerinin telsiz dinlemelerine takılan bu konuşmalarda Karayılan'ın teröristlere asker sizi keklik gibi avlıyor dediği öğrenildi. 

Son zamanda siyasetçiler tarafından tepki çeken SİHA'lar sizce sivilleri vuruyor mu? Bizim kendi düşüncemiz SİHA'lar sivilleri vurmuyor. Çünkü üzerlerinde son teknoloji kamera görüntüleme sistemleri var. Bu kameralar çok uzak mesafeden net görüntü alabilmek için üretildi. Şunu da eklemek isterim ki TSK hiç bir zaman kendi vatandaşını vurmuyor.

Yorumlar ()

+ Yorum Yaz

Not: Yazılan yorumların sorumluluğu yazan kişiye aittir. Yazılan yorumlardan dolayı sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.