Kalp arterlerinde (atardamar) meydana gelen tıkanma kalbin ihtiyacı olan kan miktarını azaltabilmekte ya da tamamen kesebilmektedir.Bu da koroner arterdeki kan akışının tamamen durmasına ve kan pıhtılaşmasına neden olabilmektedir. Sonuç olarak da kalp krizi meydana gelmektedir. (Akut Miyokard Enfarktüsü olarak da bilinir.)
 
Derhal tıbbi yardım alınmaz ise kalp kasında genellikle geri döndürülüşü olmayan bir hasar meydana gelmektedir.Ne yazık ki,bireyler kalp krizi belirtilerini genelde önemsememektedir.
 
Amerikan Kalp Vakfı ve diğer tıbbi uzmanlar kalp krizi meydana geldiğinde vücudun aşağıdaki uyarı sinyallerinden bir ya da daha fazlasını gösterme olasılığı olduğunu belirtmektedir.
 
● Sıkıntılı baskı hissi, dolgunluk, bir kaç dakikadan dazla fazla süren göğsün orta kısmında meydana gelen sıkışma veya ağrı.
● Omuzlara,boyna ya da kollara yayılan ağrı.Ağrı hafif ya da yoğun olabilmektedir.Bunun yanı sıra;baskı,sıkışma,yanma ya da ağırlık hissine neden olmakta ve üst karın bölgesinde,boyunda,çenede ya da kol ve omuzların iç kısımlarında meydana gelebilmektedir.
● Baş dönmesiyle göğüste hissedilen sıkışma,bayılma,terleme,mide bulantısı,nefes darlığı.
● Endişe,asabiyet,soğuk ter dökme.
● Solgunluk ya da benizde uçukluk.
● Düzensiz ve yüksek kalp atışı
● Ölüm korkusu.
 
Her krizde bu belirtilerin tümü meydana gelmemektedir.Bazen belirtiler yok olmakta ve yeniden ortaya çıkmaktadır.Belirtilerden bazıları ortaya çıkarsa derhal yardım alınınız.Kendinizde ya da diğerlerinde bu belirtilerden bir ya da bir kaçını görürseniz,beklemeyiniz.Derhal Acil Medikal Servisini arayınız.(9-1-1).Kalp ve solunum durması meydana gelirse (soluk alınamıyor ya da nabız yoksa),911'i arayınız ve derhal kardiyopulmoner resüsitasyon uygulayınız.
 
Kalp krizi teşhisinin teyidi test sonuçlarını inceleyen bir doktor tarafından yapılmalıdır.Doktor:
● Hastanın tıbbi öyküsünün tamamını inceleyebilmektedir.
● Fizik muayene yapabilmektedir.
● Kalpte meydana gelen hasarın neden olduğu anormallikleri belirlemek için elektrokardiyogram  ya da EKG uygulayabilmektedir.
● Kan dolaşımındaki bazı enzim düzeylerinde oluşan anormallikleri tespit etmek için kan testi yapabilmektedir.
 

Yorumlar ()

+ Yorum Yaz

Not: Yazılan yorumların sorumluluğu yazan kişiye aittir. Yazılan yorumlardan dolayı sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.