Retina Dekolmanı nedir?

Retinada bulunan tabaka içerisindeki çatlak, yırtık veya deliğe bağlı olarak retinanın tabakasındaki, retina pigment tabakasından ayrışması olayına yırtıklı retina dekolmanı denir.

Vitreus yapısında bozulma ve retina tabakasından ayrılması
Vitreus yapısında bozulma ve retina tabakasından ayrılması

Bu, retinal dekolmanın en çok bilinen türüdür ve genelde vitröz (camsı, saydam) gözün arka duvarından ayrıldığında meydana gelmektedir. Vitröz, orta göz çukurunu dolduran saydam bir jeldir (Pelte kıvamında, suyunu kısmen kaybetmiş, yarı katı karışım). Oluşan vitröz jeli yaşla birlikte sulanmakta ve sonunda retinadan ayrılmakta ya da düşmektedir. Buna posterior (arkada bulunan) vitröz dekolmanı adı verilmektedir ve 40-70 yaşları arasındaki çoğu insanda meydana gelen sıradan bir durumdur.

Retina yırtıkları ve dekolmanı
Retina yırtıkları ve dekolmanı

Jel ayrılıp retina merkezinden düştüğü için, gözde yüzen şekiller görülmektedir. Bunlar, göz bebeğinin önünde sarkık görünüme sahip kıvrımlı çizgiler ya da nokta ve benek şeklinde ortaya çıkmakta ve gözle beraber hareket etmektedir. Hastalar bu yüzen şekillerin sık sık uçan böcekler olduğunu düşünmektedir. Işık çakmaları da PVD'nin yaygın bir belirtisidir. Tüm bunların nedeni jel ayrılma gösterdikçe retinada meydana gelen çekilmelerdir. Bu çekilme retinayı harekete geçirmekte ve sonuç olarak ışık çakmaları oluşmaktadır. Çekilmeden dolayı retinal kan damarı kırılırsa, vitrözde kanama meydana gelebilmektedir. Hasta,oluşan küçük miktardaki kanlanmayı benek yağmuru olarak görebilmektedir. Daha büyük hemorajlar, görme alanında büyük siyah lekelere ya da görmede tümüyle azalmaya yol açabilmektedir. Jel anormal bir şekilde retinaya yaklaşırsa ya da retina belli bir alanda zayıflarsa, retinal yırtılma meydana gelebilmektedir çünkü jel retinadan çekilmekte ve ayrılmaktadır. Neyse ki PVD'lerin büyük bir bir çoğunluğu retinal yırtılmaya neden olmamaktadır. Bazen, PVD semptomlar olmadan ortaya çıkabilmektedir. Bazen de retinal yırtılmalar olmadan pek çok can sıkıcı semptom baş gösterebilmektedir.

Yorumlar ()

+ Yorum Yaz

Not: Yazılan yorumların sorumluluğu yazan kişiye aittir. Yazılan yorumlardan dolayı sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.