Ülkemizde zaman zaman görülen şarbon hastalığı (antraks) son günlerde hastaların şikayetleri ve belirtileriyle yine gündeme oturdu. Peki nedir bu şarbon?

Şarbon, aslında toprakta bulunan bazı bakterilerin otçul hayvanlara bulaştığı ve bu hayvanların etleri, sütleri vb. yollarla insana bulaşmasıyla görülen ciddi bir hastalıktır.

Şarbon hastalığının belirtileri ise öncelikle bakterinin insana nasıl geçtiği ile ilgilidir. Soluma, dokunma veya sindirim yoluyla insanlara geçebilir. Deride oluşan yaralar, kara çıban, kusma veya şok geçirme başlıca belirtilerindendir. Eğer erken teşhis ve tedavi edilmezse sonucu ölümcül olabiliyor. Onun için en ufak bir belirtide mutlaka hekiminize başvurunuz.

Şarbon hastalığından korunma yöntemleri

Kasap, Veteriner, Deri üzerine firmalarda çalışan işçiler gibi çalışma grubu şarbon hastalığı için birincil risk grubundadırlar. Et kesim ve ayırımı için mutlaka eldiven, maske gibi koruyucu ekipmanlar takmalıdır. KEsim hayvanlarının kontrolleri tam ve aşıları düzenli yapılmalı buna özen gösterilmelidir. Eğer şarbon bulaşmış bir hayvan tespit edilmişse mutlaka karantinaya alınmalı, yiyecek ve içecekleri kontrol edilmeli, bulunduğu mera dezenfekte edilmelidir. Şarbon vakası taşıyan hayvan asla kesilmemeli, derisi yüzülmemelidir. 

Etlerinizi güvenilir kasap ve marketlerden TSE belgeli güvenli ürünleri almaya dikkat edilmelidir.

Çiğ ve az pişmiş etler yenmemelidir. 

Sağlıklı günler dileriz.

Yorumlar ()

+ Yorum Yaz

Not: Yazılan yorumların sorumluluğu yazan kişiye aittir. Yazılan yorumlardan dolayı sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.