Uykulu bir sürücünün yola çıkması tamamen risktir. Uygun bir yerde mola verip dinlendikten sonra yola çıkmamız güvenli bir sürüş için çok önemlidir. Uzun yolda yorgunluk belirtileri olan bir sürücü mutlaka mola vermelidir. Bu molayı da aracın dışında temiz hava alarak vermelidir. Bir park alanında çay veya kahve içerek hem vücudunuzu dinlendirebilir, hem de yorgunluğunuzu atabilirsiniz. 

Uykumuzu dağıtmak için bazı yöntemler vardır. Araç dışına çıkıp temiz bir hava alabilir ya da elimizi yüzümüzü soğuk bir suyla yıkayabiliriz. Bu sürücüleri büyük oranda rahatlatacaktır. Özellikle ensemizi yıkamak kan dolaşımını hızlandıracaktır. 

Uzun yolda giderken sürekli yola ve aynalara odaklanıldığı için bir müddet sonra, sen sürmüyorsun aracı, araç kendisi gidiyor hissiyatına kapılırsınız. Bunun için de sık sık mola vermek gerekir.

Yorgun bir sürücünün 15 dakikalık vereceği bir mola 2 saatlik bir araç kullanmasında çok büyük  etkisi olacaktır. Unutmayın ki uzun yolda her ne olursa olsun her 2 saatte bir mola verin ve en fazla 9 saat araç sürülmelidir. Aksi taktirde algınızın düşeceği ve dikkatinizin dağılacağı ayrıca araç kullanmaktan yorgunluk hissi geldiği için istenmeyen kazalar meydana gelebilir.

Ulaşacağınız yere geç gitmek hiç gidememekten çok daha iyidir.

Hepinize kazasız belasız yolculuklar dileriz.

Yorumlar ()

+ Yorum Yaz

Not: Yazılan yorumların sorumluluğu yazan kişiye aittir. Yazılan yorumlardan dolayı sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.