Ders çalışmaya başlamadan önce beyin konunun uzunluğunu ve zorluğunu bilinçaltında canlandırır. Kaytarmak için sosyal medya, televizyon veya hiç bitmeyen yemek öğünleri gibi geçiştirici bahaneler uydurur. İlk olarak kısa bir çalışma planı hazırlayıp çalışacağınız konuları en önemliler, önemliler ve az önemliler olarak alt alta sıralamalısınız.

Ziegarnik etkisine göre beynimiz başladığımız bir işi bitirmezse kendimizi rahatsız ve huzursuz hissetmemizi sağlar. Bu yüzden çalışma sürecine hemen başlayıp devamı gelecektir. Ayrıca aralıksız 30 dakika çalıştırınca konsantrasyon azalmaya başladığı için 30 dakika full konsantre çalışıp beyninizin öğrendikleriniz sindirebileceği 5 dakikalık kısa bir ara vermeniz ve bunun gün içinde 5 kez tekrarlamanız verilmediği arttıracaktır. Yüzmek tenis oynamak şarkı söylemek gibi profesyonel beceriler öğrenilirken de aynı yöntem kullanılır.

Son yapılan araştırmalar kitaplardaki önemli yerleri fosforlu kalemle altını çizerek harcanan uzun saatleri hiç bir faydası olmadığını göstermiştir. Bu yöntemle konu başlıklarını hatırlamanıza ve de anahtar kelimeler arasında bağ kurmanıza yardımcı olur. Hatta dikkatinizi gereksiz bir şey yoğunlaştırıcı için bir zaman kaybıdır. Öte yandan görsel eğitime katkı sağlayan flaş kartların hafıza geliştirmekte inanılmaz etkili olduğu kanıtlanmıştır. Kendinize bir izlence tablosu oluşturun. İkiye ayırdığınız bu tablonun bir tarafına çalıştığını saatleri diğer tarafına ise o saatlerde ne yaptığınızı not edin. Bu sizin performansınızı değerlendirmenizi ve tam olarak ne yaptığınızın farkında olmasını sağlar.

Çalışmaktan sıkılıp pes etmek mi üzeresiniz 5 dakika daha kuralını uygulayın. Örneğin test çözüyorsanız 5 dakika daha çözün. Ezber yapıyorsanız 5 dakika daha tekrarlayın. Kısa de küçük vadeli hedefler koyun. Onlar bitmeden asla dersin başından kalkmayın. Bu süreçte kendinizi atıştırmalıklar ödüllendirmenin teşvik edici olabilir. Ancak çok fazla yemek yemeyin. Dolu bir mide uykunuzun gelmesine yol açar. Ayrıca ellerinizi yağlayacak cips gibi atıştırmalıklar yerine meyveleri tercih edin.

Masanızda sadece çalışmaları olduğunuz araçlar dışında ilginizi çekecek bilgisayar, telefon gibi şeylerin masadan kaldırın. Müzik eşliğinde asla çalışmayın. Arka plandaki bir ses odaklanmak konusunda olumsuz sonuçlara yol açar. Uyku vaktiniz geldiğinde beyniniz alfa dalgaları yaymaya başlar ve gördüğünüz şeyler daha iyi akılda kalır. Hatta rüyanıza bile girebilir. Bu yüzden ders notlarınızı yastığınızın altına koyup uyku öncesi kısa tekrarlar yapabilirsiniz. Ancak uykunuzdan sakın feragatlık etmeyin. Uzun süre uykusuzken öğrenilen çoğu bilgi ertesi sabah unutulur. Bununla beraber öğlen 13-15 saatleri arasında kestirmenin kavrama yeteneğini arttırdığı bilinen bir gerçektir.

Yapılan başka bir araştırmada bir grup insanın bir koyun sınav için çalışmaları başka bir grup insan ise aynı konuyu diğer öğrencileri öğretmenleri için çalışmalar istemişti. Öğretmeleri istenen kişilerin konuyu daha iyi anladıkları ortaya çıkmıştı. Sizden bir şeyi öğretmeniz istendiğinde beyniniz bilgileri daha mantıklı ve düzenli bir yapı halinde organize eder. Bu yüzden başkalarına öğretmeyi gayret ederek konuyu daha iyi kavrayabilirsiniz.

En etkili öğrenme yöntemlerinden biri diğeri de sert ünsüz harflerin akılda kalmasını sağlayan fıstıkçı şahap örneği gibi çağrışım yöntemidir. Ezberlemeniz gereken bir paragrafı çok sevdiğiniz bir şarkı veya bir film kesiti ile bağdaştırıp uyduruk ilişkiler kurmanız sınavda hatırlamanızı kolaylaştırabilir. Oynarken öğrenmekse eğlenceli olduğu için bilinen en iyi yöntemdir.

EgitimRehber.Net Editörü

Yorumlar ()

+ Yorum Yaz

Not: Yazılan yorumların sorumluluğu yazan kişiye aittir. Yazılan yorumlardan dolayı sitemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.